قطعه 44

قطعه 44

آخرین مطالب

پربیننده ترین مطالب

  • ۲۶ بهمن ۹۱ ، ۱۴:۴۱ کهف

دشتستان

جوانی فراتر از زمان

شنبه, ۳۱ مرداد ۱۳۹۴، ۰۶:۴۶ ق.ظ

سال 55 با هزینه ای بالا یک دوربین فیلمبرداری خرید. برای یک جوان در سن و سال او آن هم در آن زمان،داشتن یک دوربین کانن آخرین مدل! قابل توجه بود. ابزاری که معمولا اگر افرادی شغلشان فیلمبرداری بود به سمت آن می رفتند.

Photo0101

البته امروز، جوان های زیادی هستند که به بهترینها می اندیشند، اگر موبایل دارند آخرین مدل، لپ تاپ آخرین مدل و خلاصه همه چیزشان بهترین است، اما دیالمه از این سنخ جوان ها نبود! برخی جوان ها هم امروز برخی وسائل خاص را می خرند و خیلی هم فکر نمی کنند که مثلا این ابزار، استفاده های خاص تکنیکی دارد و شاید برای یک جوان 18 تا 20ساله کاملا قابل استفاده نباشد، دیالمه از این سنخ جوانها هم نبود! شاید فکر کنید او علاقه هایش با علاقه های دیگر جوانان خیلی فرق داشت.

البته این بود اما باز هم فقط این نبود!

این سطح مساله بود ونه عمق آن در واقع او به چیزی می اندیشید که هنوز هم کمتر جوانی به آن می اندیشد

عقائد دینی برای نزدیک شدن به اذهان و جای گرفتن در قلب ها نیازمند عرضه مناسب است و سبک عرضه در پذیرش بسیار مؤثر است. دیالمه این حقیقت را بخوبی دریافته بود که کار پیام رسانی با محتوا به پایان نمی رسد و قالب نیز ارزش بسیار دارد چه بسا که ظرف نازیبا، زیبایی مظروف را درست جلوه ندهد.

او دریافته بود که چرا در تعالیم الهی به ما دستور داده شده که قرآن را با صوت خوب بخوانید و چرا امام باقر (علیه السلام) می فرماید: "احادیث ما را با خط خوب بنویسید"، آنهم در جایی که هیچ محتوایی از آنچه کلام الهی و زبان معصوم به بشریت عرضه کرده است بالاتر نیست.


شهید دیالمه به دنبال یک معماری جدید برای تبلیغ دین بود،او برای انتقال پیامی که خود از علمای بزرگ شیعه دریافت کرده بود توجه خاصی به مقوله هنر داشت تا با بهره گیری از آن بتواند حقیقت را آنگونه که شایسته است به جوانان عرضه کند.

بنابراین پشت خرید یک دوربین گران قیمت، اندیشه ای گران موج می زد، همانکه به تصویر کشیدن صحنه هایی از فقر مردم سیستان و بلوچستان جلوه ای از آن بود و ساخت فیلم "دست ها"(این فیلم در نرم افزار جوانی فراتر از زمان موجود است) قبل از انقلاب، جلوه ای دیگر.

گر چه دست غدار دشمن فرصت رسیدن به این هدف بزرگ را به او نداد، اما بر جای ماندن دوربین در میان وسائل شخصی شهید، می تواند حساسیت او را نسبت به بهره گیری از مرکب هنر در انتقال عقائد و ارزش های دینی ،در برابر چشمان نسل جوان قرار دهد.

اگر این نکته را خوب درک کنی می توانی بفهمی جوانی که دو دست لباس بیشتر نداشت چطور اینقدر برای یک دوربین هزینه کرد؟!! آری او همه چیز را برای خدمت به اسلام می خواست حتی آنچه ما نام آن را وسایل شخصی می گذاریم .....


*شهید عبدالحمید دیالمه

+